Artysta.pl na Facebooku

Okiem i uchem słuchacza - 58. Krakowskich Zaduszek Jazzowych

Funk de Nite Funk de Nite foto. Wojciech Łyko
Zaduszki, Zaduszki i po Zaduszkach - tych jazzowych, organizowanych w Krakowie, od blisko 60 lat. Tegoroczna, 58 edycja, dedykowana zmarłemu we wrześniu Jarosławowi Śmietanie, może być dowodem na to, że polski jazz ma się dobrze i znajduje nowych fanów.

Szczelnie wypełnione żywiołowo reagującymi słuchaczami sale klubowe tak w trakcie koncertów jak i jam session, świadczą o tym, iż Organizatorzy znaleźli skuteczną formułę by po kilku latach lekkiej zadyszki ponownie cieszyć nas Krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi.

W trwającym od 2 do 9 listopada 2013 roku festiwalu mogliśmy wysłuchać krańcowo odległych stylistycznie wykonawców. Od tradycyjnej muzyki gospel (Soul Hunters Gospel Choir) po całkowicie współczesne interpretacje kompozycji K. Penedreckiego odegrane na trąbce i kilku komputerach (An On Bast & Maciej Fortuna), od nowoorleańskich rytmów (Bobba Jazz Band – najlepszego z okazji ćwierćwiecza na scenie !!) po prawdziwą gwiazdę kalifornijskiego bluesa (Wayne Markus w towarzystwie polskich muzyków), od wokalistyki jazzowej (Krystyna Stańko z zespołem) po kipiące energią funkowe rytmy (Funk De Nite – kolejnych 20 lat na scenie !!). Przez koncerty w Lanckoronie, Zabierzowie i Trzebini, aż po jedyną i niepowtarzalną - już XXVII - Jazzową Mszę Świętą (tradycyjnie u o.o. Dominikanów ).

Ale szczególne wrażenie zrobiły na mnie dwa projekty. Adam Oleś Hurdu
An On Bast An On Bast foto. Wojciech Łyko
Hurdu, to współczesne aranżacje i instrumentacje tradycyjnych pieśni śląskich, wyśpiewane przez zjawiskową i energetyczną Dominikę Kontny, grającą również na wiolonczeli.
Naturalny wdzięk młodej artystki a jednocześnie niezwykła łatwość w nawiązywaniu kontaktu z publicznością sprawia że słucha się tego z prawdziwą przyjemnością.

Widowisko multimedialne ANANKE, oparte o kompozycje autora projektu Marka Stryszowskiego, wypełnione muzyką, cytatami poetycko – filozoficznymi, wspaniałymi wizualizacjami oraz pełnym ekspresji tańcem Moniki Foster, nie pozostawia obojętnym. Tym bardziej że kilkakrotnie wspomina się w nim o zmarłym rok temu Wiesławie Siekierskim. Poecie, pisarzu, dziennikarzu, kojarzonym z Krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi od blisko 40 lat. Tegoroczny festiwal był równie i jemu dedykowany.Wojciech ŁykoDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 18 listopada 2013 19:16

Ilość odsłon: 4895

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań