Artysta.pl na Facebooku

Ślady

W Muzeum Witrażu w Krakowie od 14 października będzie można oglądać wystawę „Ślady” Piotra Ostrowskiego. Wystawa jest eksperymentem bazującym na badaniu różnorodnych możliwości wypowiedzi twórczej. Szkło zostaje potraktowane przez artystę w sposób innowacyjny i wykorzystane jako medium śmiałego gestu artystycznego. Proces pracy z materiałem nie kończy się na samej prezentacji. Tworzywo wykorzystane w procesie twórczym nieustannie pracuje, a ryzyko uszkodzenia, pęknięcia czy stłuczenia jest wpisane w jego naturę.

Projekt podejmuje kwestię utrwalania śladów o krótkotrwałej naturze w tak kruchym i delikatnym materiale jak szkło. Konfrontacja daje serię monumentalnych prac o odważnej konstrukcji, których innowacyjny sposób prezentacji tworzy nową jakość obcowania ze szkłem. Wykorzystane odciski to materialne następstwa ruchu, dążenia, pozostałości po zdarzeniu i obecności. To nie relikty przeszłości, lecz niepowtarzalne zjawiska obecne w naszym codziennym otoczeniu, które przez swą efemeryczność często są niezauważone i pominięte. W rzeczywistości znaki te niezwykle szybko ulegają zatarciu, by w krótkim czasie zniknąć bez śladu.

W pracach Piotra Ostrowskiego czas został zatrzymany. Dopracowane formalnie artefakty pozwalają być zarówno tu i tam, teraz i wtedy. Szklane formy stają się lupą, dzięki której ujawniają się zazwyczaj niedostrzegalne ruchy i zdarzenia. Nakładające się na siebie mocne odciski ludzkiej obecności i echo przelotnych zjawisk tworzą polifonię czasoprzestrzennych głosów.

Interesującym aspektem projektu jest fakt, iż idea utrwalenia przemijającego znaku nakłada się na sam proces kreacji. Czasochłonne eksperymenty ze szkłem, zderzenie z charakterystyczną kruchością materiału zdecydowanie pogłębiły próby utrwalenia tego co krótkotrwałe.
Całość, przez swój iluzyjny charakter i transparentność tworzywa pozwala na spotkanie z rzeczywistością pobudzającą pragnienie refleksji.

Piotr Ostrowski jest rzeźbiarzem, autorem witraży i instalacji szklanych. Współautor nagradzanych w międzynarodowych konkursach architektonicznych projektów, w tym nowego terminalu lotniczego w Balicach i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wystawę będzie można oglądać do 27 listopada.Dodał: Manolo

Wtorek 27 września 2011 09:59

Ilość odsłon: 3320

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice