Artysta.pl na Facebooku

FUTURO-NAUTA. Konkurs na tekst futurystyczno-naukowy

Prognozy są bardzo trudne,
szczególnie w odniesieniu do przyszłości
Niels Bohr

Włącz turbiny swej wyobraźni, napędzane paliwem wiedzy. Zostań Futuro-Nautą i przewiń świat do przodu!. Wyobraźnia to umiejętność stworzenia świata, jakiego nie znamy. Gdyby nie ona rozwój nie byłby możliwy. Dzięki niej Leonardo Da Vinci i bracia Wright, Aleksander Bell i Steve Jobs zmienili nasze otoczenie. Bez wyobraźni nie ma prawdziwej nauki. Pozwól więc się jej rozwinąć. Nie marnuj czasu, lecz weź go pod lupę, opisując co wydarzy się w przyszłości. Wykorzystaj przy tym wiedzę z dziedzin, które są Ci bliskie.

CITTRU wraz z partnerami: Gazetą Wyborczą, Portalem Wiedzy Onet.pl, Centrum Nauki Kopernik oraz Wydawnictwem Literackim zaprasza naukowców, doktorantów i studentów do wzięcia udziału w konkursie na tekst futurystyczno-naukowy Futuro-Nauta . Teksty można przesyłać do 22 stycznia 2012, a zwycięzca którego wyłoni znamienite jury (Jacek Dukaj, prof. Jerzy Jarzębski oraz Sławomir Zagórski) otrzyma nagrodę 7000 zł! Swoja nagrodę (2000 zł) przyznają także internauci, głosujący na ulubiony tekst!

Celem konkursu organizowanego przez CITTRU (Uniwersytet Jagielloński) jest zachęcenie do twórczego myślenia o przyszłości. Konkurs ma pokazywać, że nauka ma wymiar praktyczny, może być frapująca, czasem zagadkowa, można o niej ciekawie czytać, daje powód do refleksji oraz dyskusji. Konkurs przedstawia „nowe” oblicze nauki - otwarte i angażujące szerokie grono odbiorców.

Poszukiwane teksty to futurystyka, szukająca oparcia w nauce i dająca pole do popisu wyobraźni. To istotny element konkursu. Żadna z prac nie może być oderwana od dotychczasowych ustaleń naukowych. Może oczywiście opisywać nową, inną rzeczywistość, ale w odniesieniu do badań już przeprowadzonych i wniosków już znanych. Poprzez pryzmat wiedzy naukowej wyobraź sobie przyszłość!

CITTRU oczekuje tekstów popularno-naukowych, napisanych językiem przystępnym dla osób spoza środowiska akademickiego, bez skomplikowanych pojęć. Ocena tekstu opierała się będzie nie tylko na inspirującej wizji zaproponowanej przez autora, ale równie ważny będzie przemyślany i ciekawy styl. Humor mile widziany.

Szczegóły na www.cittru.uj.edu.plDodał: Artysta.pl

Piątek 16 grudnia 2011 14:57

Ilość odsłon: 9909

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań